--- Ostrobothnia Runners Club r.f. ---





ORC XII Nyårslopp - Uudenvuodenjuoksu 2016


ORC XI Nyårslopp - Uudenvuodenjuoksu 2015 (69 deltagare)

ORC X Nyårslopp - Uudenvuodenjuoksu 2014 (62 deltagare) Damer / Naiset

1 Henna Rautiainen Himangan Urheilijat 45,45
2 Jessica Hinkka IF Falken 47,36 (1,91)
3 Ann-Louise Sundström IF Brahe 49,47(4,02)
4 Carina Svenfelt Öja 52,04 ( 6,59)
5 Katarina Vesterlund sisu 52,09 (6,64)
6 Heidi Forsström OK Botnia 55,02 (9,57)
7 Lotta Alahäivälä Ylivieska 55,56 (10,11)
8 Arja Vesterlund pedersöre 67,13 (21,68)
8 Deltagare i mål / maalissa

Herrar / Miehet
1 Filip Brunell Brahe IF 34,56
2 Arto Fränti YKV 36,13 (1,57 )
3 Antti Nisula KPV 36,17 (1,61 )
4 Atro Anttila Vimpelin Veto 36,39(1,83 )
5 Joakim Björklind GIF 37,07 (2,51 )
6 Janne Huhtala Ykspihlajan Reima 37,56 (3,00)
7 Samuli Nieminen West Coast Ultra Runners 38,04 (3,48 )
8 Sami Löfbacka kpv 38,08 3,52
9 Niko Lassila Vetelin Urheiljat 39,16 (4,6)
10 Robin Still IF Brahe 39,59 (5,03 )
11 Antti Tuukkanen GIF 40,53 (5,97 )
12 Dan Sjölind Kronoby 41,23 (6,67 )
13 Isak Björkskog Hob Hab 41,37 (6,81 )
14 Alf Svenfelt Öja 42,5 (7,94 )
15 Lauri Skantsi 42,55 (7,99 )
16 Kristian Lindqvist IK Falken 43,32 (8,76 )
17 Marko Ahopelto Sisu 43,39 (8,83 )
18 Kari Herrala Vive 43,47 (8,91 )
19 Fredrik Olaussen West Coast Ultra Runners 44,12(9,56 )
20 Raimo Jääskä Kannuksen Ura 44,48 (9,92 )
21 Tony Tuukkanen GIF 44,59 (10,03 )
22 Elof Hästbacka larsmo 46,45 (11,89 )
23 Olli Jääskä Ullavan kilpa 48,09 (13,53 )
24 Kai Tuukkanen GIF 48,27 (13,71 )
25 Per-Olof Kalander Maxmo SK 49,33 (14,77 )
26 Patrik Vesterlund 49,39 (14,83 )
27 Jonathan Dahl 49,52 (14,96 )
28 Pekka Koivumäki Vetu 50,05 (15,49 )
29 Thommy Lindqvist IK Myran 50,5 (15,94 )
30 Eero Kainu Vetelin Yritys 51,29 (16,73 )
31 Per-Erik Riska IK Kronan 52,55 (17,99 )
32 Peter Sundqvist Jakobstad 52,59 (18,03 )
33 Jani Tuomela ORC 55,25 (20,69 )
DNF Pekka Jääskä UK

Motion/Kunto
Heidi Hansén Nedervetil
Anette Tast Vacks
Tatiana Eskolin Pargas IF
Noora Honkanen
Niko Honkanen
Aimo Järvelä Evijärven urheiljat
Juhani Tikkalahti Evijärven urheiljat
Christer Sjelvgren
Ulf Åkerlund
Anne-Mari Alfors
Edvard Skantsi
Petra Skantsi
Gustav Forsell IK Myran
Inkeri Koivumäki Vetu
Sanna Koivumäki
Urpo Nykyri
Lasse Sandström ORC
Tatta Löfbacka
Pauliina Nyman
Lukas Hansén sk Åsen

ORC IX Nyårslopp 2013 (95 deltagare)


Herrar/Miehet 9,5 km

1. Tapani Kärjä Kalajoen Junkkarit 32.44
2. Pauli Ruostetsaari GIF 32.47
3. Mika Sällinen GIF 33.10
4. Juho Pirkola Kälviän Tarmo 33.53
5. Mikkel Knif IK Falken 34.27
6. Christian Grannas Vörå IF 34.36
7. Jan Kaas GIF 34.36
8. Jonas Sjölind 35.01
9. Joni Virkkala GIF 35.12
10.Atro Anttila Vimpelin Veto 35.25
11.Kevin Sandell IK Falken 35.30
12.Konsta Puutio Yksp.Reima 35.50
13.Janne Huhtala Yksp.Reima 35.54
14.Markus Prest GIF 37.04
15.Sami Löfbacka KP-V 37.20
16.Joakim Björklund GIF 37.25
17.Samuli Nieminen WCUR 37.27
18.Niklas Wikblom Soklot 37.28
19.Timo Salonen TU 37.34
20.Niko Lassila VetU 37.40
21.Erik Holm Si-Su 37.42
22.Jarmo Liedes KT 38.01
23.Sören Svenlin IK Kronan 38.32
24.Johnny Blomqvist Frejs Game 39.04
25.Juuso Hollanti GIF 39.12
26.Filip Johansson GIF 39.19
27.Pasi Auvinen Si-Su 39.43
28.Keijo Piippolainen PieHi 40.13
29.Mustafa Al-Jubouri GIF 41.11
30.Heikki Niininen VetU 42.20
31.Hans Skogman Karlsbäck 42.43
32.Elof Hästbacka Larsmo 42.49
33.Raimo Kopsala TU 43.10
34.Tore Svenfelt Larsmo 43.18
35.Raimo Jääskä KU 43.54
36.Johan Boholm Raisoft 43.58
37.Raimo Sillanpää VetU 44.29
38.Johan Lövsund Ok Botnia 44.50
39.Kim Rundell IK Falken 44.56
40.Kristian Lindqvist Pedersöre 46.12
41.Kristian Åbacka IK Myran 46.51
42.Antti Tuukkanen GIF 47.17
43.Tony Tuukkanen GIF 47.18
44.Eero Kainu Vetelin Yritys 48.17
45.Sauli Honkala PieHi 48.18
46.Sven-Erik Libäck IS Söderby 48.21
47.Tony Libäck IS Söderby 48.33
48.Jonas Furubacka OK Botnia 52.37
49.Jarl Bjonbäck IK Kronan 53.35
50.Jani Tuomela ORC 56.23
51.Kristian Lindholm IF PP 56.23
52. Teppo Isokangas 1.03.46

Damer/Naiset 9,5 km

1. Eija Kellokoski-Kari VetU 41.30
2. Annika Rikberg-Grannas Vörå If 41.42
3. Heidi Strandvall IF Åsarna 42,45
4. Pernilla Granholm Pedersöre 45.35
5. Tiia Ylikangas HimU 45.51
6. Jessika Hinkka IK Falken 46.17
7. Ann-Louise Sundström IF Brahe 47.30
8. Hanna Eriksson Jakobstad 47.32
9. Emilia Bäck IK Myran 50.28
10.Lotta Karlström Pedersöre 51.17
11.Annika Pettersson FBK 51.25
12.Anu Hautasaari Kortesjärvi 55.59
13.Kaija Hänninen Vimpeli 55.59
14.Sanna Penttilä 1.03.46
15.Marjaana Rekilä 1.04.31
16.Karin Granholm Högnabba Uf 1.21.27
17.Laila Granholm 1.21.30


Motionsklass/Kuntosarja
26 st/kpl

ORC VIII Nyårsloppet 2012 (69 deltagare-juoksijaa)
1 Johanna Kykyri Kälviän Tarmo 36.15
2 Nina Chydenius Viipurin Urh 36.23
3 Kirsi Kotkamaa Sievin Sisu 42.22
4 Nuppu Peltoniemi Kaust. P-V 43.47
5 Pernilla Granholm Pedersöre 46.25
6 Maria Högnäs IK Myran 49.31
7 Emilia Bäck IK Myran 49.38
8 Monika Uusitalo Kristiinan Urh. 50.30
9 Annika Holmström-Fors IF Brahe 51.41
10 Diana Wikblom Soklot 53.21
11 Marianne Nylund IK Myran 54.18
12 Elisabeth Stubb Pedersöre 55.26
13 Cecilia Stubb Pedersöre 58.47
14 Lea Pöyhönen Vetelin Urh 58.58
15 Inger Ruotanen Högnabba uf 1,02.00
16 Karin Granholm Högnabba uf 1,02.04


1 Teemu Piksilä Kokkola 32.58
2 Pasi Hautamäki KT 33.03
3 Juha Pirkola KT 33.20
4 Pauli Ruostetsaari GIF 34.10
5 Timo Hongell KoS 37.15
6 Jarmo Liedes KT 37.16
7 Esko Ylikangas HimUrh 37.26
8 Niklas Wikblom Soklot 38.10
9 Joakim Björklind GIF 39.04
10 Villeveikko Niemi KT 39.28
11 Samuli Nieminen KT 40.40
12 Markus Forsbacka TUS 41.35
13 Tapio Lehtinen PieHi 41.36
14 Pekka Jääskä Ullavan Kilpa 42.16
15 Martin Lybäck HBK 43.47
16 Thomas Sundqvist IF Minken 44.20
17 Daniel Storrank IF Åsarna 46.08
18 Kristian Lindqvist Edsevö 46.12
19 Kim Rundell Pedersöre 46.20
20 Johan Boholm Raisoft 47.17
21 Pekka Koivumäki Vet Urh 47.31
22 Andreas Kaitajärvi TUS 47.40
23 Tommy Lindkvist ORC 48.03
24 Olli Jääskä Ullavan Kilpa 48.04
25 Anssi Libäck Söderby IS 48.58
26 Martin Högnäs IK Myran 49.30
27 Eero Kainu Vet Yritys 49.34
28 Sven-Erik Libäck Söderby IS 49.44
29 Antti Tuukkanen GIF 50.16
30 Sami Nikula K P-V 51.49
31 Hans Sandström ORC 52.48
32 Saku Kolehmainen K P-V 54.42
33 Hannu Pöyhönen Vet Urh 58.58
34 Alf Granvik IFN 1,08.52

Motionsklass / Kuntosarja 19 deltagare / juoksijaa

ORC Nyårsloppet 2011 (57 deltagare-juoksijaa)

Herrar / Miehet

1 Pasi Hautamäki KT 32.51
2 Juha Pirkola KT 33.33
3 Sami Löfbacka KP-V 36.13
4 Pauli Ruostetsaari GIF 37.09
5 Joel Sågfors Ok Botnia 37.23
6 Juha Fränti Rasti Kurikka 37.34
7 Joakim Björklind GIF 37.55
8 Kevin Sandell IK Falken 38.12
9 Esko Ylikangas HimUrh 38.17
10 Bo Lönnbäck ORC 39.14
11 Niklas Wikblom Soklot 39.33
12 Jari Pelto YksReima 40.06
13 Kari Myllymäki Kokkola 41.38
14 Heikki Niininen Vetu 42.04
15 Mikael Bergroth ORC 42.10
16 Markus Forsbacka TUS 42.22
17 Raimo Jääskä Kannuksen Ura 43.06
18 Markus Brännström IF Åsarna 43.08
19 Linus Hansen SK Åsen 46.15
20 Joakim Hansen Ok Botnia 46.22
21 Sven-Erik Libäck Is Söderby 46.59
22 Sauli Honkala PieHi 47.36
23 Henrik Birkman Häiyt 48.39
24 Per Olof Kalander Msk 49.04
25 Pekka Suo Pietarsaari 49.22
26 Seppo Niinisalo KK Team 49.40
27 Kristian Lindqvist IK Myran 50.25
28 Jani Tuomela Teerijärvi 51.46
29 Hans Sandström ORC 51.46
30 Eero Fränti Kokkola 53.28
31 Teijo Parttimaa Pedersöre 54.42
32 Mikael Viitala Perhon Kiri 1,01.27
33 Juha Kultalahti Perhon Kiri 1,01.28
34 Alf Granvik IFN 1.15.27
Damer / Naiset

1 Katarina Skräddar IF Länken 36.21
2 Mari Björn IF Brahe 42.50
3 Anette Lönnbäck Jakobstad 45.07
4 Heidi Forsström Ok Botnia 46.22
5 Monika Uusitalo Kristiinan Urh. 48.31
6 Tiia Ylikangas HimUrh 48.45
7 Marianne Nylund IK Myran 52.55
8 Elisabeth Stubb Pedersöre 55.58
9 Cecilia Stubb Pedersöre 55.59

Tack för i år och ett Gott Nytt År
Kiitos tästä vuodesta ja Oikein Hyvää Uutta Vuotta

ORC NYÅRSLOPPET 31.12.2010



Herrar/Miehet 9,5 km
1. Pasi Hautamäki, Kälviän Tarmo, 33.28
2. Arto Fränti , Ylistaron Kilpaveljet, 36.39
3. Joel Sågfors, Ok Botnia , 36.40
4. Jarmo Liedes , Yksp.Reima, 37.31
5. Pauli Ruostetsaari GIF, 39.03
6. Boes Ravall, ORC, 39.06
7. Kevin Sandell, IK Falken , 39.53
8. Niko Lassila, VetU , 40.31
9. Niklas Wikblom, Nykarleby, 41.03
10.Kari Myllymäki, Kokkola, 41.39
11.Jorma Ronkainen, Kalvitsan Urh., 41.56
12.Tapio Lehtinen, PietHi, 42.06
13.Fredrik Olaussen, Karleby, 43.00
14.Jarmo Rintala, Varalan Maraton klubi, 43.12
15.Esa Leppänen, VetU , 43.40
16.Raimo Jääskä, Kannuksen Ura, 43.50
17.Samuli Hautamäki, Kälviän Tarmo, 43.52
18.Pekka Jääskä, Ullavan Kilpa, 44.05
19.Erkki Rintala , Varalan Maraton klubi, 45.34
20.Kaj Tuukkanen , GIF, 45.58
21.Joakim Björklind, GIF, 46.25
22.Pekka Koivumäki, VetU, 46.36
23.Janne Sundström, IF Brahe, 46.51
24.Johan Boholm, Raisoft, 47.51
25.Martin Högnäs, IK Myran, 49.00
26.Antti Tuukkanen, GIF, 49.23
27.Hans Sandström , ORC, 49.41
28.Vesa Peltonen, KP-V, 54.37
29.Magnus Lidsle, IK Myran, 55.03
30.Tommy Lindqvist, ORC, 55.21
31.Alf Granvik, IFN, 1.04.33


Damer/Naiset 9,5 km
1. Anette Byskata, IF Länken, 39.15
2. Anne Polso, VetU, 43.45
3. Tanja Rannila, VetU, 47.42
4. Ann-Louise Sundström, IF Brahe, 49.41
5. Diana Wikblom, Nykarleby, 55.09
6. Nuppu Peltoniemi , KP-V, 58.28


Motionsklass/Kuntosarja 9 st/kpl

Odense marathon 20.09.2009




Boes Ravall 3.00.28
Clas-Eirik Slotte 3.37.08
Monica Andersson 3.52.36
Helene Salmela 3.52.39
Roland Salmela 4.36.10
Ulla Forsbacka 4.39.46
Mariann Nissas-Olli 4.58.16

Halvmarathon
Kirsi Wehkoja 2.23.09

Stockholm 2009
ORC bussresenärer och övriga medlemmar
Herrar
Ehrs Johan 2.29.02
Ravall Boes 3.08.55
Mattfolk Johan 3.13.00
Norrgård Andreas 3.13.36
Slotte Clas-Eirik 3.28.11
Kulp Anders 3.41.49
Nickull Matts 3.41.49
Ravall Johnny 3.42,44
Vuollet Juha 3.42.55
Backman Henrik 3.49,18
Haapala Juha 3.50,59
Gustafsson Ole 3.53,23
Libäck Sven-Erik 3.54.23
Häggman Boris 3.59,55
Carp Thomas 4.04.46
Peltoniemi Tapio 4.06.52
Ahlvik Alf 4.08.23
Paavola Tenho 4.08.32
Sandström Hans 4.18.19
Anttila Juha 4.22.31
Kantola Kari 4.24,31
Pirttinen Jorma 4.26.14
Wehkoja Christian 4.26.38
Back Stig-Johan 4.55.05
Dahlvik Sören 4.55.53
Kananoja Pentti 5.26.38
Slotte Fredrik 5.34.01
Backman Harry 5.50.06

Damer
Wärnman Ingela 3.46.15
Takala Päivi 3.47.34
Östman Riitta 3.48.00
Lindfors Nancy 4.33.51
Rönn Stina 4.43.58
Brännbacka Gurli 4.47.39
Englund Lisbet 5.34.02
Takamaa Tiina 5.38.44
Back Johanna 5.40.23
Ahlvik Ingegerd 5.42.35

Nyårsloppet 2008

Allmän Yleinen 9,5 km 9,5 km;
1) Pirkola Juho Kälviän Tarmo 32:37.0,
2) Kykyri Petri Kälviän Tarmo 32:57.0,
3) Hautamäki Pasi Kälviän Tarmo 33:01.0,
4) Harsunen Petri Kokkolan Veikot 34:56.0,
5) Mattila Aleksi Parma 36:30.0,
6) Huhtala Janne Reima 37:35.0,
7) Åbacka Daniel IS Söderby 37:44.0,
8) Lindvall Bo-Göran IFN 38:05.0,
9) Ravall Boes ORC 39:29.0,
10) Lindvall Joakim IFN 39:45.0,
11) Björklind Joachim GIF 39:56.0,
12) Seikkula Teemu Helsinki 41:46.0,
13) Jääskä Raimo Kannuksen Ura 41:50.0,
14) Lönnbäck Bo ORC 42:19.0,
15) Fredlund Leif Kokkola 42:32.0,
16) Sillanpää Raimo Kälviän Tarmo 42:50.0,
17) Tuukkanen Kaj GIF 43:31.0,
18) Bergman Anders Oravais IF 44:26.0,
19) Libäck Sven-Erik IK Kronan 44:50.0,
20) Tukkanen Antti GIF 45:27.0,
21) Riska Per-Erik IK Kronan 45:34.0,
22) Libäck Toni IK Kronan 46:57.0,
23) Virkkala Simo KK-Team 46:59.0,
24) Hagström Max ORC 47:13.0,
25) Birkman Henrik Kokkola 47:24.0,
26) Hirvi Tapio Kokkola 47:55.0,
27) Friman Robert Maxmo SK 48:08.0,
28) Salmela Roland Kimo IF 51:47.0,

Damer Naiset 9,5 km 9,5 km;
1) Kykyri Johanna Kälviän Tarmo 38:15.0,
2) Byskata Anette IF Länken 39:29.0,
3) Eskolin Tatjana Vet.Urheilijat 43:14.0,
4) Salmela Helene ORC 46:56.0,
5) Andersson Monica ORC 48:27.0,
Totalt 45 deltagare

New York Resultat 2008



Boes Ravall 2.58.06
Clas-Eirik Slotte 3.31.25
Max Hagström 3.48.04
Monica Andersson 3.48.33
Bo-Göran Byggningsbacka 3.48.42
Hans Sandström 4.11.31
Christian Wehkoja 4.25.24
Ulla Forsbacka 4.28.09
Alf Ahlvik 4.30,05
Saara Rahunen 4.44.33
Catrin Byggningsbacka 4.50.06
Mariann Nissas-Olli 4.57.44
Eivor Kangasmäki 5.01.16
Ingegerd Ahlvik 5.09.01
Reijo Andersson 5.16.54


STOCKHOLM MARATHON Resultat 2008


22 medlemmar kom i mål, 0 avbröt och 1 kom inte till start

ORC bussresenärer och övriga medlemmar

Herrar
Ehrs Johan 2.40,40
Ravall Boes 3.08,01
Bergroth Mikael 3.24,25
Mattfolk Johan 3.28,06
Slotte Clas-Eirik 3.28,43
Nylund Ulf 3.48,36
Ravall Johnny 3.52,24
Källström Hans 4.02,25
Gustafsson Ole 4.02,53
Anttila Juha 4.05,40
Nykvist Carl-Gustav 4.06,32
Eckerman Mathias 4.07,00
Vikman Kenneth 4.07,30
Byggningsbacka Bo-Göran 4.08,22
Ahlvik Alf 4.09,45
Häggman Boris 4.12,12
Carp Thomas 4.17,52
Pirttinen Jorma 4.30,42
Hagnäs Joni 4.32,32
Westergård Christian 4.36,43
Bäck Sven 4.42,26
Lagerström Thomas 5.08,57
Kananoja Pentti 5.10,26
Baarman Fredrik 5.10,44
Jakobsson Dan 5.15,23
Hilli Christer 5.16,51

Damer
Carp Marie-Louise 3.51,59
Kronqvist Gerd 3.55,11
Salmela Helene 3.56,03
Andersson Monica 4.01,09
Thodén Kerstin 4.17,39
Engström Ann-Louise 4.34,11
Forsbacka Ulla 4.34,12
Rönn Stina 4.41,13
Brännbacka Gurli 4.41,13
Pasanen Kaija 4.44,58
Wik Inger 5.08,50
Ahlvik Ingegerd 5.11,18
Jakobsson Marita 5.15,23
Glasberg Birgitta 5.29,16
Mämmi Leena 5.38,11


Nyårsloppet, Uudenvuodenjuoksu 2007



Herrar 9,5 km
1. Juho Pirkola Kälviän Tarmo 31.31.
2. Juha Sorvisto Kauhavan Visa 32.41. ¨
3. Kimmo Lassila Vet.U. 34.04.
4. Ari-Pekka Lassila Vet.U. 34.34.
5. Petri Harsunen KV 34,50.
6. Antti Ekonoja Pellon Ponsi 35.14.
7. Sami Löfbacka KP-V 35.18.
8. Juuso Tuomaala Lapuan V. 35.27.
9. Janne Huhtala Yks.Reima 35.31.
10. Jarmo Liedes Yks. Reima 36.22.
11. Johan Kronström GIF 37.07.
12. Boes Ravall ORC 37.13.
13. Aleksi Mattila MS Parma 37.56.
14. Esko Viitasaari KK-Team 38.18.
15. Markku Ainali KV 39.07.
16. Mikael Bergroth ORC 39.30.
17. Ville Sorvisto Kauhavan Visa 40.16.
18. Joakim Lindvall IF Minken 40.20.
19. Jukka Polso KK-Team 40.27.
20. Bo Lönnbäck ORC 40.50.
21. Antti Tuukkanen GIF 41.03.
22. Leif Fredlund Karleby 41.50.
23. Kennet Vikman ORC 42.16.
24. Juhani Tuomaala KK-Team 42.23.
25. Jouni Nikula Kälviän Tarmo 42.42.
26. Raimo Sillanpää VU 43.38.
27. Jan Brännkärr ORC 44.41.
28. Steve Kåla KK-Team 44.46.
29. Jaakko Penttilä KP-V 44.46.
30. Per-Erik Riska IK Kronan 44.57.
31. Vesa Lassila VU 45.00.
32. Max Hagström ORC 45.31.
33. Sven-Erik Libäck Kronan 45.32.
34. Janne Sundström Brahe 45.42.
35. Rune Bäck ORC 45.49.
36. Simo Virkkala KK-Team 45.58.
37. Johnny Ravall ORC 46.44.
38. Henrik Birkman Kokkola 47.08.
39. Tapio Hirvi Kokkola 47.30.
40. Alf Granvik Mirka 47.47.
41. Karl-Erik Lyts Kaustby 49.39.
42. Anders Östman LIF 49.51.
43. Christian Wehkoja ORC 50.22.
44. Jukka Maunula Kälviän Tarmo 53.01.
45. Ole Gustafsson Myran 57.00.

Damer 9,5 km
1. Anette Byskata IF Länken 39.11.
2. Päivi Knutar Kokkolan V. 42.40.
3. Tatjana Eskolin Vetelin U. 44.09.
4. Anette Lönnbäck ORC 44.20.
5. Mari Björn Brahe 45.06.
6. Linda Sundqvist Bothnia 46.25.
7. Monika Uusitalo Kristiinan U. 46.52.
8. Monica Andersson ORC 48.44.
9. Ann-Louise Sundström Brahe 48.44.
10. Pia Skog Jakobstad 49.51.
11. Emmi Paukku Pihtipudan T. 50.01.
12. Tanja Bergroth ORC 50.45.
13. Marianne Nylund Myran 51.16.
14. Annika Holmström Brahe 52.21.
15. Sinikka Lyts KP-V 54.38.
16. Silina Niils Myran 56.35.


STOCKHOLM MARATHON Resultat 2007



27 medlemmar kom i mål, 4 avbröt och 2 kom inte till start
ORC bussresenärer och övriga medlemmar


Herrar Storvall Stefan 2.59,24
Ravall Boes 3.11,00
Lönnbäck Bo 3,29,04
Slotte Clas-Eirik 3.44,21
Nykvist Carl-Gustav 4.07,20
Wärnman Olav 4.11,23
Pirttinen Jorma 4.12,31
Ahlvik Alf 4.13,31
Ravall Johnny 4.14,06
Smedjebacka Mats-Johan 4.19,31
Nylund Ulf 4.22,13
Gustafsson Ole 4.33,06
Svenlin Sören 4.34,18
Storrank Christian 4.37,05
Vikman Kenneth 4.51,38
Kananoja Pentti 5.05,13
Backman Harry 5.21,44
Slotte Fredrik 5.27,05


Damer
Wärnman Ingela 3.49,47
Kronqvist Gerd 3.54,26
Andersson Monica 4.03,23
Salmela Helene 4.07,26
Thodén Kerstin 4.25,31
Lindell Carita 4.35,37
Hägglund Solveig 4.36,37
Rasmus Karita 4.50,42
Rönn Stina 4.54,43
Rönnbacka Anki 4.56,11
Brännbacka Gurli 4.56,22
Brunell Nina 4.56,55
Wentjärvi Anne 4.58,29
Ahlvik Ingegerd 5.02,40
Blomqvist-Kutvonen Nina 5.06,42
Häggblom Monica 5.13,07
Hägglund Helena 5.13,07





NYÅRSLOPPET 31.12.2006 pdf.

ATEN 2006




Resultat: 4 /M50 Boes Ravall 2.54.11 30/M50 Clas-Eirik Slotte 3.24.36 94/M45 Kennet Vikman 3.47.23 14/D40 Monica Andersson 3.50.52 11/D35 Helene Salmela 3.52.46 105/M50 Rune Bäck 3.53,48 192/M45 Christian Wehkoja 4.15.21 286/M40 Roland Salmela 4.16.05 206/M50 Sune Hagström 4.25.15 13/D55 Saara Rahunen 4.29.15 41/D45 Ulla Forsbacka 4.29.16 213/M50 Alf Alvik 4.29.51 137/M55 Christer Hilli 4.39,57 8/D60 Mariann Nissas-Olli 4.47.17 171/M55 Stig Sandvik 5.16,24 35/D50 Ingegerd Alvik 5.16.25
Seljes Länken 17/9 2006

Kenneth Vikman var snabbaste av Nedervetil-ORC:arna i årets Seljeslänk. Vikman klådde med klar marginal klubbkompisen Claes-Eirik Slotte, som i sin tur segrade knappt före Mr Wehkoja. Om två månader möts trion på nytt i Athen, där sträckan är helmarathon, på den historiska marathonbanan. Fösök ti ORC H. Jörgen










STOCKHOLM MARATHON 2006


Boes Ravall 2.57,58 Mikael Bergroth 3.13,29 Bo Lönnbäck 3.13,37 Clas-Eirik Slotte 3.17,56 Gerd Kronqvist 3.36,42 Riitta Östman 3.48,03 Carl-Gustav Nykvist 3.53,58 Jan Granlund 3.54,13 Kenneth Vikman 3.55,56 Bo-Erik Östman 3.56,28 Rune Bäck 3.57,29 Ulf Nylund 3.58,24 Jorma Pirttinen 4.06,31 Mats-J Smedjebacka 4.08,12 Esa Mattila 4.09,26 Mikael Stenkull 4.12,36 Sune Dahlvik 4.23,31 Christian Storrank 4.23,48 Gurli Brännbacka 4.26,44 Stina Rönn 4.26,44 Jaakko Ojala 4.35,26 Harry Backman 4.36,45 Sören Dahlvik 4.40,19 Henrik Wiik 4.45,26 Pentti Kananoja 4.48,41 Tom Lindqvist 4.51,09 Eivor Kangasmäki 4.51,52 Marianne Granlund 4.59,10 Inger Wik 5.13,10 Fredrik Slotte 5.37,11 Inger Backman 5.38,40


NYÅRSLOPPET UUDENVUODENJUOKSU 2005











Resultat Herrar 10 km (19 delt.)
1. Sami Löfbacka K-PV 36,00. 2. Teemu Piksilä Jakobstad 38,45. 3. Boes Ravall ORC 38,52. 4. Markku Ainali KV 39,22. 5. Bo Lönnbäck ORC 39,57. 6. Mikael Bergroth ORC 40.00. 7. Kenneth Vikman ORC 40,04. 8. Esko Viitasaari KK-Team 40,22. 9. Jens Vikman IF Åsarna 40,35. 10. Raimo Jääskä Kannuksen Ura 40,53. 11. Kaj Enlund Lenkki-Boys 41,28. 12. Johan Byggningsbacka IF Brahe 44,50. 13. Clas-Eirik Slotte ORC 45,21. 14. Christian Wehkoja ORC 45,23. 15. Sven-Erik Libäck ORC 47,02. 16. Kari Kantola Såka 47,44. 17. Bengt Bärg OIF 50,54. 18. Alf Granvik Mirka 57,05. 19. Fredrik Slotte ORC 58,24.

Damer 10 km (7)
1. Marjo Kyllönen Vark.Kenttäurh. 39,13. 2. Sini Pulkkinen Veteli 48,44. 3. Tanja Bergroth ORC 54,43. 4. Jessica Tapiola ORC int. 1.05,18. 5 Rauni Sandström ORC int. 1.07,48. 6. Carita Tapiola ORC int. 1.07,48. 7. Elisabeth Slotte ORC 1.10,52.

Motionsklass (14)
Olli Jääskä Ullavan Kilpa, Veikko Hiekka Veteli, Jaakko Penttilä Kaustinen, Urpo Nykyri Kaustinen, Heikki Laurila Alajärvi, Esa Leppäniemi VetU, Hannu Pulkkinen Veteli, Lars Sandström ORC, Tytti Vistiaho KK-Team, Jonny Ravall ORC, Marlene Timonen KK-Team, Merja Nygård KK-Team, Börje Riska KK-Team, Marianne Nylund Myran.